ACADEMICA w szkolnej bibliotece

Osoba wygłaszająca prezentację w klasie z ekranem projektora i siedzącą publicznością.

ACADEMICA  w bibliotece Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica.

Academica to nowoczesny system wypożyczania międzybibliotecznego. Zastąpi on tradycyjną  „wędrówkę pocztową”  książek między bibliotekami. Od tej pory w bibliotece szkolnej będzie można skorzystać z kilkuset tysięcy pełnotekstowych  publikacji naukowych  (monografii, podręczników, artykułów i całych numerów czasopism) za pośrednictwem specjalnie przygotowanego  terminalu.
Terminal to komputer ze specjalnym oprogramowaniem, umożliwiającym czytanie i przeglądanie publikacji  przygotowanych przez Bibliotekę Narodową w wersji cyfrowej.

Ludzie siedzący w klasie i korzystający z komputerów ustawionych w rzędzie pod ścianą z dużymi oknami.
Dnia 23 listopada 2017 r. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie odbyła się konferencja dla nauczycieli
bibliotekarzy z całego powiatu. Tematem warsztatów była – ” Academica – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych”. Spotkanie przygotowane zostało przez Bibliotekę Pedagogiczną  w Staszowie, a poprowadziły je  – pani Katarzyna Ślaska i pani Dorota Fortuna z Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Praktyczna forma szkolenia umożliwiła poznanie samego  programu i korzyści jakie daje on każdej bibliotece, która go wdroży.
W przypadku naszej biblioteki, na pewno będzie to doskonałe narzędzie pracy dla nauczycieli, a przede wszystkim  dla uczniów przygotowujących się do konkursów i olimpiad.

Klasa z ludźmi słuchającymi prezentacji, tablicą i czerwonym plakatem na sztaludze.Ludzie siedzący w laboratorium komputerowym pracujący na komputerach stacjonarnych. Na jasnozielonych ścianach wiszą plakaty.

 

ACADEMICA w szkolnej bibliotece Zobacz więcej »

Wyniki konkursu „Szkolny mistrz sudoku”.

Częściowo wypełniona siatka Sudoku z cyframi od 1 do 9 w niektórych polach.W dniu 27.11.2017 r odbył się w naszej szkole konkurs „Szkolny mistrz sudoku”. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Wypełniali oni dwa diagramy, jeden na poziomie „łatwym”, drugi na poziomie „trudnym” w czasie 90 minut. O kolejności miejsc decydował czas wykonania zadania i jego poprawność. Wszystkim tym, którzy chcieli spróbować swoich sił dziękujemy za udział i uczciwą rywalizację.

Wyniki konkursu:

I miejsce:            Albert Krawczyński kl. IV Ti

II miejsce:           Karol Bator kl. II Ti

III miejsce:         Hubert Wosiński  kl. II Ti

 

 

 

Osoba uśmiechnięta i pokazująca znaki pokoju obiema rękami, stojąca przed białą szafką.
Radość zwycięzcy 🙂

Wyniki konkursu „Szkolny mistrz sudoku”. Zobacz więcej »

Kto czyta książki żyje podwójnie. Umberto Eco

Dzieci i dorośli siedzą w klasie na dywanie i wykonują jakąś czynność.W 1998 roku powstała Fundacja ABC XXI  , która od 2001 roku wspiera kampanię społeczną – Cała Polska czyta dzieciom. Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju. Czytanie, to nie tylko rozwijanie wyobraźni –to także wspaniała przygoda , której doświadczamy w momencie wkroczenia w baśniowy świat , kiedy rozpoczynamy podróż po niezwykłych krainach  towarzystwie, równie fascynujących, bohaterów . Młodzież ze  Staszica, już kolejny rok, współpracuje ze staszowskimi przedszkolami, prezentując baśnie Andersena, braci Grimm, pana Perrault oraz  najpiękniejsze polskie legendy  i opowieści.

20 listopada br. uczennice klasy I A LO, pod kierunkiem pani Magdaleny Ablewicz , przygotowały dla dzieci z Przedszkola nr 4 w Staszowie, baśń Jan Christiana Andersena Latający kufer. Klasyczna baśń spodobała się maluchom, a zwłaszcza  wykorzystane rekwizyty, takie jak: samowar, żeliwny garnek czy pogrzebacz , które są ważnymi postaciami w opowieści Andersena . Ogromną radość sprawiły dzieciom i naszym uczennicom rozmowy na temat baśni i postaci w niej występujących .

Dzieci siedzą na podłodze i słuchają grupy kobiet czytających w klasie.

Dzieci i dorośli siedzą w kręgu na podłodze kolorowej klasy i rozmawiają.

Dzieci siedzą w kręgu w kolorowej klasie i słuchają, jak nauczyciele im czytają.

Dzieci siedzą na podłodze i słuchają dorosłych czytających w klasie. Dzieci siedzą w kółku na podłodze klasy, kolorowe ściany z muralami, w tle regały z książkami.

Kto czyta książki żyje podwójnie. Umberto Eco Zobacz więcej »

Wyniki eliminacji konkursu „O Bezpieczeństwie Ratownictwie i Obronie Cywilnej”,

Ikona chmury z tarczą symbolizująca ochronę danych i bezpieczeństwo w chmurze.Wyniki etapu szkolnego konkursu „O Bezpieczeństwie Ratownictwie
i Obronie Cywilnej”, rozegranego dnia 09.11.2017. W konkursie wzięło udział 265 uczniów. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Staszowie.

Naszą szkołę na szczeblu wojewódzkim 24 listopada reprezentować będą:

1. Aleksandra Nowak klasa 1a Lo
2. Grzegorz Ratusznik klasa 3 Ts

Serdecznie gratulujemy
i trzymamy kciuki!

 

 

NazwiskoImięKlasaPunkty
NowakAleksandra1a Lo24
RatusznikGrzegorz3 Ts23
BasińskiMateusz3 Ti19
BrzostowiczKatarzyna1a Lo18
CichońGrzegorz1 el17
NiedbałaWiktor1 Ts17
GrudzieńKrystian4 Ti17
BieleckiKamil1 Ti17
LucińskiKacper4 Ti16
BiesiadaGrzegorz1 Tom16
TomczykMaciej1Tom16
MaciejewskiMaciej1a Lo15
StrycharzAngelika1 Tom15
PtakKlaudia1a Lo15
WójcikMateusz3 Ti15
ZientarskiMateusz1 Ts14
PrzetakSzymon1 Ti14
KaczmarskiSzymon4 Ti14
MajDariusz4 Ti14
BoryckiKonrad4 Ti13
KoziołDawid4 Ti13
KukiełkaDominik1 Ts13
OgórekNorbert1 Tom13
HaraMateusz1 Ts13
BorońBłażej1 Ts12
KręciszKacper4 Ti10
ZarębaDawid1 Ts9
PietrasMateusz1 el9
KwiatkowskiKamil1 Ts7

Wyniki eliminacji konkursu „O Bezpieczeństwie Ratownictwie i Obronie Cywilnej”, Zobacz więcej »

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 11 listopada 2017 roku obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie ze „Staszicówki” czynnie wzięli udział w miejskich obchodach tego ważnego święta narodowego. Nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego szkoły oraz kwiatów, które zostały złożone pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na staszowskim rynku. Grupa ludzi trzymających kolorowe flagi, stojących przed budynkiem z łukami.

Żołnierze i cywile biorą udział w ceremonii upamiętniającej, trzymając wieniec na mokrej ulicy.Grupa osób trzymających różne transparenty na świeżym powietrzu w pobliżu łukowatego wejścia do budynku.

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Zobacz więcej »