Ludzie sadzą drzewa w parku; jeden trzyma znak, inni kopią i sadzą sadzonki w pochmurny dzień.

Szkolny Klub Wolontariatu w projekcie „Wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie”

Zaplanowali i zrealizowali.
Wolontariusze  z ZPO-Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki
w Staszowie, którzy jako pierwsi ramach projektu sześciu szkół „Wspólnie działamy
w staszowskim wolontariacie” opracowali mały projekt ekologiczny pod hasłem „Ochrona ptaków naszej okolicy. Wieszanie budek lęgowych, sadzenie drzew”.

W drugim etapie projektu, który odbył się 22 kwietnia – w dniu najważniejszego święta ekologicznego, czyli Dnia Ziemi podsumowano międzyszkolny konkurs plastyczny i wręczono uczniom dyplomy i nagrody rzeczowe.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładu Nadleśniczego Nadleśnictwa Staszów, pana Adama Lubery na temat gatunków drzew oraz warunków ich sadzenia. Przy drzewach z budkami lęgowymi odsłonięto tablicę edukacyjno-informacyjną.
Następnie młodzież, z pomocą patronów naszego projektu Burmistrzem Miasta i Gminy Staszów, panem Leszkiem Kopciem, Zastępcą Burmistrza panią dr Ewą Kondek, Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom panią Grażyna Jarosz, Nadleśniczym Nadleśnictwa Staszów panem Adamem Luberą uczestniczyła w sadzeniu drzew.
Również i tym razem każda z 6 szkół otrzymała prezent. Dzięki Nadleśnictwu Staszów placówki otrzymały po 5 sadzonek drzew do posadzenia na terenach własnych szkół.
Projekt zrealizowany przez wolontariuszy z „jedynki” jest dobrym przykładem praktyki ekologicznej i pięknie wpisał się w obchody Staszowskich Dni dla Ziemi zorganizowanych przez UMIG.

W ramach realizacji projektu wolontariuszy

z ZPO-PSP nr 1 odbył się międzyszkolny konkurs plastyczny p.t. „Ptaki naszej okolicy”.
W konkursie wzięli udział chętni uczniowie z 6 staszowskich szkół uczestniczący w realizacji projektu „Wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie”.
Niezależne jury przyznało:
W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych:
II miejsce Julia Śmist kl. I Zespół Szkół im. St. Staszica
Serdecznie gratulujemy nagrodzonej uczennicy!
Wystawa pokonkursowa prac plastycznych znajduje się w ZPO-PSP nr 1 w Staszowie.
„Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności-CRSO ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.
Akwarela przedstawiająca niebiesko-żółtego zimorodka siedzącego na dziobie z rybą na miękkim, zachmurzonym tle.
Cztery osoby sadzą drzewo na zewnątrz w parku lub na trawiastym terenie. W tle widać drzewa i panoramę miasta. Grupa ludzi stoi na zewnątrz, niektórzy trzymają transparenty, inni parasole, w pochmurny dzień. Ludzie w parku odsłaniają tablicę informującą o budkach dla ptaków, w tle widać drzewa i zachmurzone niebo. Ludzie zebrali się w pobliżu kościoła, niektórzy trzymali transparenty, na pierwszym planie w pochmurny dzień szli dwaj mężczyźni. Młoda dziewczyna trzyma papierową torbę z rzeczami, stoi na zewnątrz wśród ludzi w pochmurny dzień. Ludzie trzymający transparent z napisem „BAZA” na imprezie plenerowej, w tle rozstawione namioty i tłum. Ludzie przy straganie na targu pod czerwonym namiotem z napisem „Miasto i Gmina Staszów” i wygłaszają przemówienie. Młoda kobieta trzyma dużą papierową torbę podczas imprezy plenerowej, w której ludzie zgromadzili się pod namiotami. Grupa sadząca drzewa na trawiastym polu, trzymająca znak „BAZA”, w tle bezlistne drzewa.

Szkolny Klub Wolontariatu w projekcie „Wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie” Zobacz więcej »

Grupa dziesięciu osób stoi wewnątrz budynku za dekoracyjnymi wentylatorami.

Eliminacje regionalne PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych

W dniu 25 marca w Końskich odbyły się eliminacje regionalne  PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych .  Turniej polegał na zbudowaniu maszyny wiatrowej o określonych wymiarach która następnie poddawana była  testom na profesjonalnym stanowisku pomiarowym.

Podczas Turnieju startujące maszyny  oceniane były  w trzech kategoriach:
– Największa moc
– Obroty przy obciążonym wale maszyny
– Moment obrotowy przy zatrzymanym wale

Suma uzyskanych punktów we wszystkich kategoriach decydowała o jakości maszyn i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej.

Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

z klasy IV Tbo: Chodnicki Norbert, Dwojewski Piotr, Hara Jakub, Juma Jakub, Korytnicki Mikołaj, Lech Hubert, Mazur Kacper, Moździerz Dawid, Siwonia Albert  z klasy III Tog : Sitowski Kamil, Sobański Daniel

z klasy I Tos: Maciejewski Thomas.

W Końskich drużyna WPL w składzie : J.Hara, D.Sobański ,A.Siwonia zajęła 3 miejsce i awansowała do finału który 22 kwietnia odbędzie się w Warszawie .Trzymamy kciuki za drużynę WPL.

Opiekunem drużyn był nauczyciel ZS Tomasz Łokieć.

Dwie osoby badają duży metalowy cylinder na drewnianej podstawie w słonecznym pomieszczeniu.

Grupa jedenastu osób pozuje z modelami mechanicznymi w pomieszczeniu z drewnianymi drążkami ściennymi.

Grupa dziesięciu osób stoi wewnątrz budynku za dekoracyjnymi wentylatorami.

Cztery osoby stoją w pomieszczeniu otoczonym dużymi, zwiniętymi metalowymi konstrukcjami, obok siatki do koszykówki i tła wydarzenia.

Eliminacje regionalne PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych Zobacz więcej »

Trzy osoby stoją przed budynkiem i uśmiechają się do kamery.

Kolejny sukces naszych mechatroników

W dniu 12 kwietnia 2022r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do drugiego etapu  „II Międzywojewódzkiego  Konkursu o tytuł Supertechnika Regionu ” organizowanego przez Sandomierską Filię Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Level_UP.

Finał konkursu został przeprowadzony w Zespole Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach.

Na tym etapie uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też umiejętnościami praktycznymi.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie trzecich klas technikum mechatronicznego, którzy okazali się najsilniejszą drużyną, bo wszyscy zakwalifikowali się do etapu praktycznego. W finale zdobyli wysokie lokaty:

Michał Słoczyński (3Tog) – 3.miejsce

Jakub Chruściński (3Tog)  – 4. miejsce

Bartłomiej Raczyński (3Top) – 5. miejsce

Finaliści otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów konkursu: Firmę EMT Systems i firmę Finder.

Finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Trzy osoby stoją przed budynkiem i uśmiechają się do kamery.

Trzy osoby stoją na zewnątrz, trzymają torby z prezentami, mają na sobie smycze, są ubrane swobodnie i się uśmiechają.

 

Kolejny sukces naszych mechatroników Zobacz więcej »

Cyfrowa wizualizacja budynku z czerwonym dachem, otoczonego drogą i trawą pod błękitnym niebem.

Nasza szkoła w Minecrafcie

Chcesz odbyć wirtualny spacer po naszej szkole? Zapraszamy!

Nasi uczniowie na czele z Mają Mazur i Michałem Słoczyńskim realizują pod kierunkiem  pana Tomasza Dygulskiego projekt budowy Minecraftowej szkoły już od kilku miesięcy. Efekt ich pracy jest już fascynujący. Obiektów  przyszkolnych jest naprawdę dużo, więc cały czas “budowa jest w trakcie” 🙂 .

Projekt znajduje się na serwerze  zsstaszow.csrv.pl (wersja 1.17.1) . Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania!  Przy okazji sprawdź ofertę edukacyjną naszej szkoły. Mamy nadzieję, że znajdziesz w niej swój wymarzony  kierunek i już we wrześniu spotkamy się w Staszicówce – w rzeczywistości.

Być może i Ty dołączysz do Minecraftowego wyzwania. Do zobaczenia…

Budynek w stylu Minecrafta pod jasnym niebem, otoczony drzewami i drogą.

Budynek w stylu blokowym z panelami słonecznymi i utwardzonymi ścieżkami na tle błękitnego nieba z chmurami.

Scena z gry Minecraft z oświetlonym słońcem pomarańczowym domem, drzewami i otaczającymi go budynkami pod jasnoniebieskim niebem z chmurami.

Scena z gry Minecraft przedstawiająca budynek z czerwonym dachem, kamienną ścieżką i trawiastym obszarem pod błękitnym niebem z chmurami.

Budynek w stylu Minecrafta z ceglanymi i białymi ścianami, stromym brązowym dachem i szklanym wejściem.

Nasza szkoła w Minecrafcie Zobacz więcej »

Sylwetka posągu kwadrygi na szczycie konstrukcji na tle czystego, jasnego nieba.

I etap Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”

W dniu 25 marca 2022 roku odbył się I etap Konkursu, organizowanego  przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego – edycja VIII 2021/2022 „Turbolandeskunde – Deutschland”.

Konkurs odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Warszawie i Krakowie.

Celami konkursu było rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania krajami niemieckojęzycznymi oraz poszerzenie wiedzy na ten temat.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, gdyż naszą szkołę reprezentowało cztery trzyosobowe drużyny, w skład których wchodzili:

Oliwia Kuca, Jakub Reczko, Kacper Rogala, Kinga Switek, Dawid Mysłek, Maja Mazur, Mateusz Łucki, Dominik Opala, Krzysztof Semrau, Michał Okoń, Jakub Balawender, Roksana Grabka.

Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu, który składał się ze stu pytań zamkniętych oraz otwartych na temat geografii, historii, gospodarki, kultury oraz życia codziennego Niemiec.

Decyzją komisji konkursowej do drugiego etapu konkursu, który odbędzie się
22 kwietnia 2022 roku w Mielcu zakwalifikowali się: Oliwia Kuca, Jakub Reczko, Kacper Rogala.

Tekst i opracowanie graficzne: Katarzyna Pierścińska

Trzech studentów siedzi przy stole z papierami, uśmiecha się i rozmawia przy oknie z roślinami.

Dwie osoby siedzą przy stole z papierami, jedna trzyma długopis, obie się uśmiechają.

Trzy osoby ubrane na czarno siedzą przy stole, dyskutują i piszą coś na papierze.

I etap Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego” Zobacz więcej »