Sprawozdanie z przebiegu XLVII Ogólnopolskiego Festiwalu Recytatorskiego „Poezja i Proza na Wschód od Bugu”

Grupa sześciu osób pozuje z certyfikatami i torbami w pokoju z drewnianą podłogą i banerem.W dniu 31.05.2017r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się XLVII Ogólnopolski Festiwal Recytatorski „Poezja i Proza na Wschód od Bugu”.

W Festiwalu wzięło udział 5 uczniów z naszej szkoły:
1. Czapla Weronika kl. I Tb
2. Krzesaj Patrycja kl. I sLO
3. Ola Agata kl. II Ti
4. Rogala Kacper kl. I Ti
5. Strzępek Kamila kl. II Ti
W/w uczniów do konkursu przygotowywały rusycystki Grażyna Sikora i Beata Bryła.

 

 

Festiwal miał na celu:
• Pogłębienie wiedzy z literatury
• Rozwijanie zainteresowań literackich
• Kształtowanie kultury żywego słowa
• Doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich
Uczniowie przystępujący do konkursu pod kierunkiem rusycystek przygotowali trzy utwory:
• Dwa utwory poetyckie
• Jeden utwór prozy (krótki opowiadanie lub wybrany fragment większego utworu)

Grupa sześciu osób pozuje w pomieszczeniu, niektórzy trzymają certyfikaty i torby, w tle widoczny jest baner. Cztery osoby stoją w pomieszczeniu, trzymają książki i torby, pozują do zdjęcia w strojach formalnych i codziennych.

W składzie jury zasiadali:
• Reżyser
• Rusycystka
• Polonistka
Jury dokonało oceny według następujących kryteriów:
• Dobór repertuaru – wartości literackie utworu
• Interpretacja tekstu
• Kultura słowa
• Ogólny wyraz artystyczny
Uczeń naszej szkoły Kacper Rogala z kl. I Ti zajął I miejsce. Uczennica Krzesaj Patrycja z kl. I sLO zajęła III miejsce, a uczennica Ola Agata z kl. II Ti otrzymała wyróżnienie.
Ci uczniowie za wysokie osiągnięcia, oprócz dyplomów i książek otrzymali nagrody rzeczowe.

Grażyna Sikora
Beata Bryła

Sprawozdanie z przebiegu XLVII Ogólnopolskiego Festiwalu Recytatorskiego „Poezja i Proza na Wschód od Bugu” Zobacz więcej »

PODIUM W POZNANIU

Trzej przyjaciele siedzą na ławce, uśmiechają się i pozują razem w pomieszczeniu, a za nimi na ścianie wiszą mapy.
Od lewej: Kinga Kaczmarska, Dominika Borowiec i Bartłomiej Kosiński tuż przed przystąpieniem do ostatniej części konkursu.

Podium w Poznaniu

Dnia 2 czerwca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół im. S. Staszica wzięli udział w finale ogólnopolskiego konkursu „Bóg – Honor i Ojczyzna – wartości polskiego ziemiaństwa”. Uroczysta gala finałowa odbyła się w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.

Zanim jednak odbył się finał, uczestnicy musieli przejść etap szkolny oraz wojewódzki. W wyniku wojewódzkich eliminacji nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni, gdyż na trzy miejsca wszystkie należały właśnie do nich. Tym samym do ogólnopolskiego finału zakwalifikowali się: Dominika Borowiec, Kinga Kaczmarska oraz Bartłomiej Kosiński.

Rynek miejski z kolorowymi budynkami, kawiarniami na świeżym powietrzu i wysoką wieżą zegarową pod błękitnym niebem.
Czekając na ogłoszenie wyników konkursu, zwiedziliśmy starówkę Poznania.

W Poznaniu uczestnicy konkursu musieli zaprezentować przed komisją swoją pracę oraz wykazać się znajomością tematyki dotyczącej ziemiaństwa. Mimo licznej grupy uczestników, naszej uczennicy Dominice Borowiec bez problemu udało się zdobyć trzecie miejsce. To ogromne wyróżnienie, zarówno dla samej uczennicy jak i dla szkoły, i  już dziś czekamy na kolejną edycję tego konkursu. Dominice serdecznie gratulujemy!

Wspaniała neoklasycystyczna rezydencja z kolumnami, czerwonym dachem i ogrodem pod czystym, błękitnym niebem.
W drodze do Poznania odwiedziliśmy pałac w Śmiełowie – dawną siedzibę ziemiańskiej rodziny Chełkowskich. Dziś znajduje się tam Muzeum im. Adama Mickiewicza – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Sześć osób stoi razem, uśmiechniętych, na kamiennych schodach przed budynkiem z dużymi kolumnami.
Przed pałacem w Śmiełowie, od lewej: Kinga Kaczmarska, Bartłomiej Kosiński, p. Joanna Gąsior, p. Justyna Pasternak, p. Anna Banaś oraz Dominika Borowiec

PODIUM W POZNANIU Zobacz więcej »

Rajd w Tatry 2017

Grupa ludzi wędrująca górskim szlakiem otoczonym lasem i skalistymi zboczami.W dniach 22-24 maja uczniowie Zespołu Szkół wraz z opiekunami wzięli udział w rajdzie górskim w Tatry. Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni. Główną atrakcją kilkugodzinnego pobytu na terenie dawnej kopalni była przeprawa łodzią. Niektórym uczestnikom przypadała też do gustu przejażdżka podziemną kolejką – ,,Kubą”.

„Kiedy już udało nam się wydostać na powierzchnię ” wyruszyliśmy autokarem do pensjonatu „Góraleczka” do Bańskiej Wyżnej.  Atrakcją wieczoru była dyskoteka trwająca do północy.

Następnego ranka po pysznym śniadaniu wybraliśmy się na Trzydniowiański Wierch sięgający 1758 m.n.p.m. Niestety nie udało nam się zdobyć tego szczytu ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Musieliśmy więc udać się do schroniska, aby uniknąć groźnej burzy w górach. Po ośmiogodzinnej wyprawie zmoknięci i zmęczeni wróciliśmy do pensjonatu, gdzie czekał na nas ciepły posiłek.

Ostatniego dnia naszym celem było zdobycie Nosala. Nie wszyscy jednak podołali temu wyzwaniu.  Pobyt w górach nie mógł się odbyć bez zakupu pamiątek na Krupówkach. Kiedy wydaliśmy już wszystkie pieniądze ,szczęśliwi wróciliśmy do Staszowa.  Organizatorem rajdu był ks. Marek Zioło za co serdecznie mu dziękujemy! Wyjazd był bardzo udany i już żywimy nadzieję na kolejne eskapady

 Autor. Natalia Sakwa

Grupa ludzi siedzi przy drewnianych stołach piknikowych w zalesionym terenie, otoczonym drzewami i górami.

Grupa turystów odpoczywa na kamienistym, zalesionym szlaku, w tle widać góry i wiecznie zielone drzewa.

Grupa rowerzystów odpoczywa przy stołach piknikowych w zalesionym terenie, przy drodze gruntowej.

Trzy kobiety stoją na skalistym terenie na tle zachmurzonego nieba i gór.

Grupa osób zbiera się w pomieszczeniu z drewnianą podłogą, biorąc udział w wydarzeniu towarzyskim, część osób siedzi, a inni stoją.

 

Rajd w Tatry 2017 Zobacz więcej »

Go Active Show

Dwie osoby pozują w pomieszczeniu: mężczyzna ubrany w czarną koszulkę i czapkę, a kobieta w szarej bluzie z kapturem i kolorowym plecaku.Dnia 21 kwietnia, duża grupa uczniów naszej szkoły z opiekunami: panem Tomaszem Dygulskim i panem Mariuszem Siłką była na wycieczce w stolicy. Celem wyjazdu były Targi Fitness i Sportów Siłowych „Go Active Show”. To duże wydarzenie dla wszystkich miłośników sportu. W dniach 21-23 kwietnia 2017 roku w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy, pod jednym dachem spotkały się prawdziwe gwiazdy różnych dyscyplin sportu – Ewa Chodakowska, Mamed Khalidov, Kevin Levrone, Anita Włodarczyk, Artur Partyka, Robert Korzeniowski i wielu innych. Największą popularnością wśród młodzieży cieszył się pan Robert Burneika. Większość chłopców ma z nim wspólne zdjęcie oraz autograf. Impreza była bardzo ciekawa, ponieważ łączyła klasyczne targi, czyli szeroki przegląd rynku produktów i usług sportowych z pokazami, warsztatami, seminariami oraz spotkaniami ze znanymi sportowcami z różnych dyscyplin sportu. Można było zobaczyć stoiska ze sprzętem sportowym i fitness, odzieżą i akcesoriami sportowymi, żywnością i suplementami diety. Główną organizatorką wyjazdu była Anna Skiba z klasy I Liceum usportowionego, za co serdecznie jej DZIĘKUJEMY.

 

Cztery osoby na scenie podczas targów fitness, w tle czerwony baner powitalny. Dwie osoby pozujące na imprezie fitness, w tle sprzęt do ćwiczeń. Jedna ma na sobie czarną czapkę, a druga bluzę z kapturem. Trzy uśmiechnięte osoby na selfie podczas wydarzenia, w tle transparenty i plakat. Dwóch mężczyzn o wyraźnie zarysowanych ramionach ściska sobie dłonie i uśmiecha się do kamery w pomieszczeniu zamkniętym. Dwie osoby w swobodnych ubraniach stoją w pomieszczeniu, uśmiechają się, z torbami na zakupy. Inni są częściowo widoczni w tle. Dwóch umięśnionych mężczyzn pozuje i ściska sobie dłonie przed pojazdem na imprezie fitness. Dwóch mężczyzn w czarnych koszulkach pozują razem na imprezie w pomieszczeniu, otoczeni ludźmi i wystawami. Wycięcie kulturysty z wstawioną twarzą osoby. Tekst brzmi: „On wrócił! Maryland Muscle Machine.Mężczyzna stoi obok niebieskiego Volkswagena Garbusa na imprezie w salonie samochodowym.

 

 

Go Active Show Zobacz więcej »

Stypendyści ze Staszicówki

Pięć osób siedzi w rzędzie siedzeń, ubranych w stroje biznesowe i nieformalne, wewnątrz audytorium.Departament Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zaprosił uczniów do Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach. Zaproszeni to uczniowie zakwalifikowani do stypendium w ramach Regionalnego programu stypendialnego dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego. Byli tam nasi uczniowie: Agata Ola, Mateusz Wójcik oraz Tomasz Złotnik z klasy II technikum informatycznego, a także Aleksandra Grzesik i Agnieszka Karpińska z klasy III wielozawodowej. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prezentacji nowatorskich metod uczenia się zaprezentowane przez znane osobowości świata nauki. Poprzez doświadczenia, różnego rodzaju eksperymenty zostały zademonstrowane  różne oblicza edukacji, co powinno zachęcić zaproszonych uczniów – stypendystów do poszerzania swej wiedzy w tym zakresie. Podczas konferencji wręczone zostały również umowy stypendialne dla uczniów zakwalifikowanych do stypendium.

 

Stypendyści ze Staszicówki Zobacz więcej »